DAHA FAZLA

  Goldman Sachs’a Göre Fed Faizlerini Ne Zaman Düşürecek? İşte Beklenen Tarih!

  Goldman Sachs‘ın önde gelen ekonomistleri, Amerika Birleşik Devletleri merkez bankası Fed’in ne zaman faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair tahminlerini paylaştı. Bununla birlikte, faiz indiriminin hangi hızda gerçekleşeceği konusunda belirsizlikler var.

  Fed’in Faiz Oranlarını Düşürme Kararı Ne Zaman Alınacak?

  Global bankacılık devi Goldman Sachs‘ın ekonomistleri Jan Hatzius ve David Mericle, 2024 yılının ikinci çeyreğinden itibaren Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı öngörüsünde bulundu. Çeyrek dönem başına 25 baz puanlık indirim bekleniyor, ancak bu sürecin tam olarak nasıl işleyeceği konusunda kesin bir bilgi yok.

  Bu durum, riskli olarak kabul edilen yatırım araçlarına olan ilginin artmasına neden olabilir. Bu araçlar arasında hisse senetleri, kripto paralar ve emtialar bulunuyor.

  fed haberleri 1

  Faiz Oranlarının Düşürülme Hızı Ne Olacak?

  Hatzius ve Mericle, Fed’in gelecek yılın Haziran ayından itibaren faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını düşünüyor. Ancak, hangi hızda bu düşüşün gerçekleşeceği konusunda belirsizlikler var. En olası senaryoda, her çeyrek dönem başına 25 baz puanlık bir düşüş bekleniyor.

  Goldman Sachs ekonomistleri, Eylül ayında yapılacak olan bir sonraki FOMC toplantısında faiz artışının olmayacağına inanıyor. Ayrıca, ABD faiz oranının %3-3,25 seviyesine ulaşana kadar faiz indiriminin devam edeceğini öngörüyorlar.

  Pandemi Sonrası Faiz Artışları ve Etkileri

  COVID-19 pandemisinin başlangıcında, Fed likidite kriziyle başa çıkmak adına büyük miktarda para basma kararı aldı. Bu, global çapta enflasyon oranlarının yükselmesine yol açtı. Fed, enflasyonun yıkıcı etkilerini kontrol altına almak amacıyla sıkı bir para politikası uyguladı.

  2020 yılının Mart ayı ile 2023 yılının Temmuz ayı arasında, Fed 11 kez faiz oranını yükseltti. Bu, kripto para gibi daha riskli piyasalara olan ilgiyi büyük ölçüde azalttı. Bazı uzmanlar, faiz artışlarının durması halinde kripto paraların yeniden yükselişe geçebileceğine inanıyor.

  Daha Erken Bir Dönem Mümkün mü?

  Fundstrat Global Advisors’ın Yönetici Ortağı Tom Lee, Goldman Sachs ekonomistlerinden farklı olarak, Fed’in 2024 yılının ilk çeyreğinde faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına inanıyor. Lee, “Çünkü Fed faizleri istemiyor ama eğer enflasyon düşüyorsa faizleri düşürmek zorunda. Aksi takdirde, ekonomiyi daha da sıkılaştırmış olurlar.” şeklinde görüş bildiriyor.

  Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

  Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

  Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

  Bültenimize katılın

  byHodl'dan haberleri okumayı gerçekten keyifli hale getiren günlük e-postayı alın. Ücretsiz olarak haberdar olmak için posta listemize katılın.

  Son İçerikler

  Reklamspot_img

  Ayrıca beğenebilirsiniz...