DAHA FAZLA

  TradFi’nin Spot ETF Aracılığıyla Bitcoin’i ‘Tamamen Ortadan Kaldırma’ Potansiyeli Var

  BitMEX’in kurucu ortağı Arthur Hayes, geleneksel finans (TradFi) dünyasının, spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonları (ETF’ler) üzerinde etkili bir kontrol sağlaması durumunda, Bitcoin üzerinde ciddi bir tehdit oluşturabileceğini belirtiyor.

  Hayes’in yeni bir makalesinde dile getirdiği gibi, TradFi varlık yöneticilerinin yönettiği ETF’ler eğer başarılı olursa, Bitcoin’in varlığını tehlikeye atabileceklerini iddia ediyor. Hayes, Bitcoin’in sağlıklı bir şekilde var olabilmesi için, madencilerin yeterince işlem yaparak ödüller kazanması ve böylece ağın güvenliğini ve merkezsiz yapısını koruması gerektiğine vurgu yapıyor.

  defi nedir 1200x900 1

  2140 yılına kadar blok ödüllerinin kademeli olarak azalacağını belirten Hayes, madencilerin gelirlerinin yalnızca Bitcoin ağının aktif kullanımıyla sağlanabileceğini ifade ediyor. Ancak, kurumsal oyuncuların ETF’lerini desteklemek amacıyla büyük miktarda Bitcoin’i soğuk depolarda tutmaları durumunda, ağın yeterli hareketliliği sağlayarak güvende kalması zorlaşabilir.

  Hayes, “Dünyanın en büyük TradFi varlık yöneticisi BlackRock gibi firmaların, varlık toplama oyununda aktif olduklarını düşünün. Bu firmalar varlıkları toplar, onları bir kasada saklar, alınıp satılabilir bir menkul kıymet çıkarır ve yönetim hizmetleri için ücret alır. Müşterileri adına tuttukları varlıkları aktif olarak kullanmazlar. Batılı ve Çinli büyük varlık yöneticilerinin Bitcoin’in tamamını elinde tuttuğu bir geleceği hayal edin. Bu durum, insanların Bitcoin’i bir değer deposu olarak yanlış algılaması ve tembellikleri sonucu gerçekleşebilir. İnsanlar, kendi cüzdanlarında Bitcoin saklamak yerine, daha kolay olan ETF türevlerini satın almayı tercih ediyor. Sonuçta, birkaç firma tüm Bitcoin’i elinde tutar ve gerçek Bitcoin ağını kullanamaz hale gelirler. Bu durum, Bitcoin’in hareket etmemesine ve sonuç olarak madencilerin makinelerini kapatmalarına yol açabilir. Çünkü artık çalıştırılacak enerji maliyetlerini karşılayamaz hale gelirler. Bu da Bitcoin’in sonunu getirebilir,” diye uyarıda bulunuyor.

  Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

  Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

  Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

  Bültenimize katılın

  byHodl'dan haberleri okumayı gerçekten keyifli hale getiren günlük e-postayı alın. Ücretsiz olarak haberdar olmak için posta listemize katılın.

  Son İçerikler

  Reklamspot_img

  Ayrıca beğenebilirsiniz...