DAHA FAZLA

  BRICS, ABD Dolarının Hegemonyasına Meydan Okuyor!

  ABD’nin doları, özellikle BRICS’in genişleyen çevresindeki dinamikler nedeniyle baskı altında. Eski ABD Kongre Üyesi Ron Paul, bu eğilimin ardındaki bazı nedenleri ve potansiyel sonuçları tartışıyor.

  BRICS’in Artan Etkisi ve Doların Üstünlüğü

  BRICS, başlangıçta Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan bir ekonomik ittifaktı. Ancak, son dönemde ittifakın altı yeni ülkeyi kapsayacak şekilde genişletildiği görülmektedir. Bu ülkeler arasında Suudi Arabistan, İran, Etiyopya, Mısır, Arjantin ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor. Ron Paul’a göre, özellikle Suudi Arabistan’ın katılımı, “petrodolar”ın gücünü sarsabilir. Petrodolar, ham petrol ihracatından elde edilen ABD doları gelirini tanımlar. Suudi Arabistan, 1970’lerde, ABD’nin askeri koruması karşılığında petrol ödemelerinde doları kabul etmiştir. Ancak bu yılın başlarında Suudi Arabistan’ın, Brezilya ile dolar dışında bir anlaşma yaparak petrol alımlarında Brezilya’nın para birimini kabul ettiğini gördük. Bu eğilimin, Suudi Arabistan‘ın diğer BRICS ülkeleriyle benzer anlaşmalara imza atmasıyla devam etmesi, doların rezerv para birimi olarak egemenliğini tehlikeye atabilir.

  BRICS

  Doların “Silah” Olarak Kullanılması ve Uluslararası Tepkiler

  Paul, doların giderek daha çok “silah” olarak kullanılmasının, diğer ülkelerin Amerikan para birimine olan güvenini azalttığını belirtiyor. Özellikle 2022’de Batı’nın Rus rezervlerini dondurma ve Rus bankalarını SWIFT’ten men etme hamleleri, doların rezerv para statüsünün “silahlaştırılmasına” karşı oluşan genel hoşnutsuzluğun bir göstergesi. Paul, “Dış politika elitimizin kibrinin sonuçta bir tepki doğurması kaçınılmazdı” diyor ve ABD’nin artan borç yüküne dikkat çekerek, daha fazla ülkenin doları terk etme veya alternatif yaratma eğiliminde olmasının sürpriz olmadığını ifade ediyor.

  ABD’nin ekonomik ve siyasi egemenliği, BRICS’in genişlemesi ve uluslararası arenada doların nasıl kullanıldığına dair endişeler nedeniyle sınanıyor gibi görünüyor. Ron Paul’un gözlemleri, küresel ekonominin bu yeni dinamikleri nasıl şekillendireceğine dair derinlemesine bir bakış sunuyor.

  Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

  Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

  Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

  Bültenimize katılın

  byHodl'dan haberleri okumayı gerçekten keyifli hale getiren günlük e-postayı alın. Ücretsiz olarak haberdar olmak için posta listemize katılın.

  Son İçerikler

  Reklamspot_img

  Ayrıca beğenebilirsiniz...