DAHA FAZLA

  Arjantin’de Cumhurbaşkanlığı Ön Seçiminde Zafer: Bitcoin Savunucusu Javier Milei Başarıya Ulaştı!

  13 Ağustos’ta Arjantin’de gerçekleşen cumhurbaşkanlığı ön seçimlerinde, Bitcoin’in ateşli savunucusu ve merkez bankasına karşıt olan Javier Milei, zafer kazandı.

  Milei, 52 yaşında enerjik bir siyasetçi ve La Libertad Avanza isimli siyasi koalisyonun lideri. Kendi ülkesinde çok tanınmış bir figür olmasına rağmen, 2021 yılında CoinX adlı kripto para borsasının reklamını yapması sonucunda ortaya çıkan skandalla uluslararası alanda da ismini duyurdu. Arjantin yetkilileri, skandalın ardından CoinX borsasını kapatmıştı.

  Javier Milei

  En Eksantrik Başkan Adayı Olarak Javier Milei

  Milei, Arjantin’in en renkli başkan adaylarından biri olarak görülüyor. Ön seçimlerde 7 milyondan fazla oy alarak, toplam oyların %31,5’ini kazandı. Başarı, Buenos Aires dışındaki şehirlerdeki net zaferle desteklendi. Ancak, Buenos Aires’te mevcut Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez’in partisi olan Vatana Hizmet Partisi daha yüksek bir oy oranına sahip oldu.

  Ülkede üç haneli enflasyon oranları, yükselen yoksulluk seviyeleri ve ekonomik gerileme, Milei’nin 22 Ekim 2023’teki genel seçimleri kazanma şansını artırıyor gibi görünüyor. Arjantinliler, ekonomik sorunlardan yorulmuş durumda ve “El Peluca” (Peruk) olarak bilinen Milei’ye şans tanımak istiyorlar.

  Milei’nin Bitcoin’e olan bu tutkulu yaklaşımı, Arjantin halkının yabancı olmadığı bir konsept. Yüksek enflasyon oranları karşısında, insanlar satın alma gücünü korumak amacıyla paralarını BTC veya USDT’ye dönüştürüyorlar.

  Bitcoin Savunucusu ve Skandalı

  Javier Milei, merkez bankasına karşı olan duruşu ve Bitcoin’i cesurca savunmasıyla tanınıyor. Kendisine göre, “Merkez bankası bir dolandırıcılık. Politikacıların enflasyon vergisiyle iyi insanları kandırdığı bir mekanizma. Bitcoin’in temsil ettiği şey ise paranın özel sektöre geri dönmesi.”

  Fakat Milei’nin ismi, CoinX skandalıyla da anılıyor. Bazı mağdur CoinX kullanıcıları tarafından geçen yıl Milei hakkında dava açılmıştı. Davacılar, Milei’nin borsadan 300.000 dolarlık ödeme aldığını ve takipçilerini borsada işlem yapmaya teşvik ettiğini belirtiyor. Arjantin Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu (CNV) ise, CoinX’in ülkede hizmet sunmak için gerekli izinlere sahip olmadığı gerekçesiyle borsayı kapattı.

  Javier Milei‘nin bu renkli profil ve karmaşık geçmişi, Arjantin siyasetinde ne gibi etkiler yaratacağını, özellikle de kripto para dünyasında nasıl bir rol oynayacağını merak konusu haline getiriyor. Seçim sonuçları, Arjantin’in ekonomik ve finansal geleceği üzerinde önemli bir etki yaratabilir ve belki de ülkede kripto paraların yasal statüsünde değişikliklere yol açabilir.

  Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

  Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

  Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

  Bültenimize katılın

  byHodl'dan haberleri okumayı gerçekten keyifli hale getiren günlük e-postayı alın. Ücretsiz olarak haberdar olmak için posta listemize katılın.

  Son İçerikler

  Reklamspot_img

  Ayrıca beğenebilirsiniz...