DAHA FAZLA

  Bitcoin HODL Waves Metriklerinin Arkasındaki Gizemler

  Bitcoin (BTC) piyasasında uzun vadeli yatırımcıların, son dönemdeki değer artışlarına rağmen satış yapmaktan kaçındıkları gözleniyor. HODL Waves analizleri, bu yatırımcı grubunun Bitcoin toplam arzının yaklaşık %16’sını elinde bulundurduğunu ortaya koyuyor.

  Geçtiğimiz üç yılda, Bitcoin yeni bir yatırımcı kitlesini kendine çekti ve bu yatırımcılar, yatırımlarını sabırla koruyorlar. HODL Waves metriği, 2020’nin sonlarından itibaren Bitcoin satın alanların, bu varlıklarını halen satışa sunmadığını belirtiyor.

  Uzun Vadeli Yatırımcıların Bitcoin Biriktirme Eğilimi

  2023 yılı Ekim ayında Bitcoin’de bir yükseliş trendi başladı ve Kasım ayında da bu trend devam etti. Aralık ayına güçlü bir giriş yapan BTC, bu dönemde %16,5 oranında değer kazandı ve yıl boyunca da %165’lik bir artış gösterdi.

  Buna rağmen, uzun vadeli yatırımcılar (LTH) riski azaltmak adına kazançlarını realize etmekten kaçınıyor. Bunun arkasında ABD’de spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanacağına yönelik artan beklentilerin yattığı düşünülüyor.

  bitcoin

  HODL Waves metriği, dolaşımdaki Bitcoin’leri son hareket tarihlerine göre sınıflandırıyor. Son 2-3 yıl içinde hareket ettirilmeyen Bitcoin’lerin sayısı, 2022 yıl sonundaki piyasa düşüşünden sonra önemli ölçüde artış gösterdi. Bu Bitcoin’lerin toplam arza oranı 2022 Aralık’ta %8 iken, 2023 Aralık’ta %16’ya çıktı.

  Bu durum, 2020 ve 2021 yıllarında Bitcoin alımı yapan yatırımcıların kar satışı yapmaktan kaçındıklarını ve yatırımlarını kararlı bir şekilde sürdürdüklerini gösteriyor.

  Zincir üstü analiz platformu Glassnode’un verilerine göre, uzun vadeli yatırımcılar tarafından kontrol edilen Bitcoin miktarı 6 Aralık itibarıyla 14,92 milyon BTC’ye ulaştı. Bu alanda en yüksek rakam 28 Kasım’da 14,95 milyon BTC (%76,3) ile kaydedildi.

  Kısa Vadeli Yatırımcıların Satış Eğilimi

  Coingecko’nun verilerine göre, Bitcoin yıl başından bu yana %165’lik bir artış yaşadı, ancak uzun vadeli yatırımcılar bu kazançları realize etmekten kaçındı. Öte yandan, kısa vadeli yatırımcılar geçtiğimiz hafta boyunca gerçekleştirdikleri kar satışlarını arttırdı.

  Bitcoin’in 40.000 dolar seviyesini aşmasıyla birlikte, kısa vadeli yatırımcılar satışa yönelerek BTC’nin fiyat düzeltmesine yol açtı. Bu süreçte yaklaşık 4,5 milyar dolar değerinde Bitcoin tasfiye edildi.

  Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

  Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

  Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

  Bültenimize katılın

  byHodl'dan haberleri okumayı gerçekten keyifli hale getiren günlük e-postayı alın. Ücretsiz olarak haberdar olmak için posta listemize katılın.

  Son İçerikler

  Reklamspot_img

  Ayrıca beğenebilirsiniz...