DAHA FAZLA

  Analist’e Göre, Ekonomik Durgunluk Yaşanırsa Bitcoin İçin Yararlı Olabilir

  Fidelity Investments’ın küresel makro uzmanı Jurrien Timmer, durgun ekonomik dönemin Bitcoin için potansiyel bir artış olabileceğini belirtiyor.

  Timmer, Bitcoin‘in yüksek değer kazanabilmesi için şu anki yüksek faiz oranlarının azalması gerektiğini ifade ediyor.

  “Makro ekonomik gelişmeleri ne yönlendiriyor?” diye sorguluyor ve ekliyor: “Öncelikle, genel ekonomik hikayenin daha sıkı bir yaklaşımdan daha esnek bir yaklaşıma geçmesi gerekiyor.”

  btc 8
  Kaynak: Jurrien Timmer/X

  Timmer, tipik bir benimseme eğrisi ve bir dizi reel faiz oranına (negatif %2’den pozitif %2’ye kadar) dayanarak bir fiyat modeli sunuyor.

  Makro analisti, internetin tarih boyunca gösterdiği benimseme hızını temel alarak, Bitcoin‘in benimseme oranını ve reel faiz oranlarını bir araya getiriyor. Timmer’ın grafiğine göre, Bitcoin‘in 2025 sonuna kadar 45.616 dolar seviyelerine ulaşabileceği belirtiliyor. Ancak, eğer faiz oranları düşerse, bu rakamın 2025 öncesinde 96.210 doları bulabileceğini belirtiyor.

  Timmer, durgun ekonominin Federal Rezerv‘in politika değişikliğine gitmesini tetikleyebileceğini, bu durumda yatırımcıların altın ve Bitcoin‘i güvenli liman olarak değerlendirerek bu varlıklara yönelebileceğini ifade ediyor.

  “Eğer beklenen resesyon gerçekten gelirse ve FED stratejik bir dönüş yaparsa, Bitcoin ve altın, güçlü bir korunma aracı olarak görülebilir.”

  Bitcoin‘in borsadaki hareketlerden bağımsız olarak gelecekteki piyasa döngüsünde değer kazanabileceğini söylüyor.

  “Bitcoin’in borsa ile olan ilişkisi giderek azalıyor. Yıllık oynaklığı 2021’de %85’ten %55’e geriledi ve yıllık korelasyonu da %65’ten sadece %7’ye indi. Bu nedenle, Bitcoin’in gelecekteki piyasa döngüsünde bağımsız getiriler sunabileceğini düşünüyorum.”

  btc 7
  Kaynak: Jurrien Timmer/X

  Aynı uzman, Bitcoin‘in tarihi zirvelere ulaşması için Federal Rezerv‘in piyasaya ekstra likidite sağlaması gerektiğini belirtiyor. Bu, Covid-19 pandemisi sırasında ekonomik destek amacıyla yapılmıştı.

  “Bitcoin yatırımcılarının yeniden harekete geçebilmesi için likiditeye ihtiyacı var. 2020-21 döneminde, paranın arzının artmasıyla birlikte, altın ve Bitcoin yatırımcılarının da arttığını gördük.”

  btc 76
  Kaynak: Jurrien Timmer/X

  Yazı anı itibariyle, Bitcoin son 24 saatte %0,5 değer kaybederek 26.931 dolar seviyesinden işlem görüyor.

  Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

  Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

  Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

  Bültenimize katılın

  byHodl'dan haberleri okumayı gerçekten keyifli hale getiren günlük e-postayı alın. Ücretsiz olarak haberdar olmak için posta listemize katılın.

  Son İçerikler

  Reklamspot_img

  Ayrıca beğenebilirsiniz...