DAHA FAZLA

  Singapur Başbakanı, Kendisini İçeren Yapay Zeka Üretimi Kripto Dolandırıcılığı Videosundan Sonra Halkı Uyardı

  Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, 29 Aralık’ta bir sosyal medya gönderisi ile yapay zeka (AI) teknolojisinin kullanılarak sesini ve görüntüsünü taklit eden deepfake kripto dolandırıcılığı videolarının ortaya çıkması üzerine halka yönelik bir uyarı yayınladı. Başbakan, dolandırıcıların resmi etkinliklerdeki gerçek görüntülerini, son derece ikna edici fakat tamamen kurgusal videolara dönüştürdüklerine dikkat çekti.

  Flag of Singapore.svg

  Bu videolarda, Lee Hsien Loong’un CGTN’de Elon Musk tarafından tasarlanmış hayali bir “dönüştürücü yatırım platformu” hakkında konuştuğu sahte bir röportaj gibi içerikler yer alıyor. Başbakan, halkı yatırım veya hediyelerle ilgili garantili getiri vaat eden bu tür dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olmaya ve yanıt vermemeye çağırdı.

  Lee Hsien Loong’un uyarısı, “Yatırımlardan garantili getiri veya ‘eşantiyon’ vaat eden bu dolandırıcılıkları görürseniz veya alırsanız, lütfen bunlara yanıt vermeyin!” şeklinde oldu.

  Bu durum, Başbakan Loong’un dolandırıcılar tarafından ilk kez hedef alınmadığını gösteriyor. Daha önce Temmuz ayında da, benzer şekilde sahte bir kripto videosu ile ilgili olarak halkı uyarmıştı. 2018’de ise Singapur hükümeti, Başbakan’ın onayını veya desteğini iddia eden Bitcoin (BTC) yatırımları konusunda halkı uyardı. Dolandırıcılar, bu tür sahte sosyal medya profilleri oluşturarak potansiyel kurbanları kandırmaya çalışıyorlar.

  Bu olaylar, ileri teknolojilerin yanlış bilgilendirme ve mali dolandırıcılıkta nasıl bir tehdit oluşturduğunu açıkça gösteriyor ve Singapur hükümetinin bu konuda artan bir dikkatle yaklaştığını ortaya koyuyor.

  Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

  Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

  Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

  Bültenimize katılın

  byHodl'dan haberleri okumayı gerçekten keyifli hale getiren günlük e-postayı alın. Ücretsiz olarak haberdar olmak için posta listemize katılın.

  Son İçerikler

  Reklamspot_img

  Ayrıca beğenebilirsiniz...