DAHA FAZLA

  Meydana Gelen 300 Milyon Dolarlık Kaybın Arkasında Kuzey Koreli Lazarus Grubu Var

  2023 yılı boyunca kripto para piyasasındaki saldırıların yaklaşık %17’sini gerçekleştiren Lazarus grubu, özellikle merkezi kripto borsalarını hedef alarak büyük bir etki yarattı. Kuzey Kore destekli bu hacker grubunun, bir yıl içerisinde dijital varlık hizmet sağlayıcılarından 300 milyon doları aşan bir miktarı ele geçirdiği bildirildi.

  İmmunifi gibi önde gelen blockchain güvenlik şirketlerinin analizlerine göre, bu devlet destekli suç örgütü, merkezi platformlara odaklanarak saldırı stratejisinde önemli bir değişiklik yapmış. 2023’ün Eylül ayına kadar grubun 102 günde 270 milyon dolardan fazla para çaldığı, Atomic Wallet gibi hizmetlerin büyük kayıplar yaşadığı gözlemlendi. Atomic Wallet’tan çalınan 115 milyon dolar, Lazarus’un o yıl içinde gerçekleştirdiği en büyük soygun olarak kayıtlara geçti.

  Ayrıca, Lazarus’un CoinEx, kripto casino Stake ve CoinsPaid gibi diğer büyük dijital platformlara da saldırdığına inanılıyor. FBI dahil birçok güvenlik kurumu, bu saldırıların çoğunun arkasında Lazarus’un olduğunu doğruladı. Zincir içi veriler, çalınan fonların Tornado Cash ve Sinbad gibi kripto karıştırıcılar aracılığıyla aklanmasında kullanılan cüzdanlar arasındaki bağlantıları ortaya koydu.

  kuzey kore bayragi dalgalandi ortalik karisti 6wxi

  ABD Hazine Bakanlığı, Lazarus’un bu kripto karıştırma hizmetlerini para aklama amacıyla kullandığı iddiasıyla Tornado Cash, Sinbad ve Blender.io’ya yaptırımlar uyguladı. Bu olaylar, dijital varlık endüstrisindeki güvenlik tehditlerinin boyutunu gözler önüne seriyor.

  Hexens siber güvenlik firmasının kurucu ortağı ve CEO’su Sipan Vardanyan, şirketlerin saldırı yüzeylerini azaltmak için daha fazla kaynak ayırmalarının gerekliliğine vurgu yaptı. Vardanyan, sürekli güvenlik izleme sistemleri ve değer odaklı hata ödül programlarının hackerlara karşı etkili savunma araçları olabileceğini belirtti.

  Web3 sektöründe çalışan şirketlerin güvenlik bütçelerinin büyük bir kısmını akıllı sözleşme denetimlerine ayırdığı bilinirken, sürekli güvenlik izleme araçları genellikle göz ardı ediliyor. Web3 teknolojisinin yaygın benimsenmesini sağlayacak sağlam bir güvenlik ortamının oluşturulması için bu durumun değişmesi gerektiği düşünülüyor.

  Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

  Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

  Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

  Bültenimize katılın

  byHodl'dan haberleri okumayı gerçekten keyifli hale getiren günlük e-postayı alın. Ücretsiz olarak haberdar olmak için posta listemize katılın.

  Son İçerikler

  Reklamspot_img

  Ayrıca beğenebilirsiniz...