DAHA FAZLA

  Kevin O’Leary, Amerikan Küçük İşletmelerinin Artan Faiz Artışları ve Enflasyonla Ezildiğini Söyledi

  Yatırımcı ve Shark Tank ünlüsü Kevin O’Leary, Biden yönetiminin ekonomik stratejilerinin küçük işletmeleri göz ardı ettiğini ve yükselen enflasyon ile faiz oranlarından kaynaklanan zorlukları artırdığını belirtiyor.

  Son zamanlarda Fox News ile yapılan bir röportajda O’Leary, Başkan Joe Biden’ın geçtiğimiz yıl yürürlüğe koyduğu CHIPS Yasası (Yarı İletken Üretimini Teşvik Etme) ve Enflasyon Azaltma Yasası’nın (IRA) sadece büyük firmaların çıkarlarına hizmet ettiğini ifade ediyor.

  “Şimdiye kadar uygulanan politikaların ve tabii ki CHIPS Yasası ile enflasyonla mücadele Yasası [IRA] gibi bir dizi yasa tasarısının sorunu, büyük ölçekli harcamalar yapılması ancak bu harcamaların nereye gittiği konusunda belirsizlik olmasıdır.

  Problem şu: çoğunlukla S&P 500 şirketlerine gidiyor. Onlar önemli, Amerika’nın büyük işverenleri. Ancak ekonomimizin sadece %40’ını oluşturuyorlar.”

  Kevin OLeary

  Shark Tank ünlüsü, hükümetin büyük şirketlere odaklanırken, Amerika’nın küçük işletmelerinin Fed’in agresif faiz artışları ve sürekli enflasyonun olumsuz etkileriyle başa çıkmaya çalıştığını belirtiyor.

  “Gözden kaçan şey, istenmeyen sonuçtur. Şimdi Amerika’daki küçük işletmelerin aç kaldığını görüyoruz. Intel’e milyarlarca dolar aktarıyoruz ve Illinois’deki Champaign, Urbana’da 58 çalışanı olan bir dükkan işleten bir kişiye hiçbir şey vermiyoruz. Bu hızlı oran artışları nedeniyle sermaye maliyeti, ayın içinde tavan yaptı.

  Şimdi %6 veya %7’den %20’ye çıktı. Yeni likidite kurallarını beklerken, bölgesel bankalar ona kredi verme işlemini durdurduğu için herhangi bir sermaye toplayamıyor.”

  O’Leary ayrıca, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) düşmesine rağmen çekirdek enflasyonun yüksek seyrettiğini ve bunun girişimcilere ve küçük işletmelere büyük bir darbe vurduğunu belirtiyor.

  TÜFE, tüketicilerin bir sepet mal ve hizmet için ödediği fiyatların zaman içindeki ortalama değişimini takip eden bir enflasyon ölçütüdür. Çekirdek enflasyon ise aynı formülü takip eder, ancak gıda ve enerji sektörlerinden kaynaklanan fiyat değişikliklerini dışarıda bırakır.

  O’Leary şu ifadeleri kullandı,

  “Çekirdek enflasyon düşmedi. TÜFE, evet. Ancak çekirdek enflasyon, 58.000 dolarla geçinmeye çalışan küçük bir bireyi etkileyen gerçek enflasyon, onları mahvediyor.

  Bu, seçim sandıklarında da görülecek. Bu politik bir mesele haline gelecek. Ancak şu anda küçük işletmeleri kurtarmamız gerekiyor. Sermayeye erişimlerini sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız.

  Bu sadece altı ila sekiz haftalık bir sorun değil. 5 ila 500 çalışanı olan küçük bir işletme işleten herkesle konuşun, para toplayamıyorlar. Bu kötü bir ekonomi politikası. Bunun nedeni, Biden’ın sadece büyük oyunculara odaklanması.”

  Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

  Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve Twitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

  Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

  Bültenimize katılın

  byHodl'dan haberleri okumayı gerçekten keyifli hale getiren günlük e-postayı alın. Ücretsiz olarak haberdar olmak için posta listemize katılın.

  Son İçerikler

  Reklamspot_img

  Ayrıca beğenebilirsiniz...