DAHA FAZLA

  BRICS Lideri, ABD Dolarının Güven Kaybettiğini Söyledi!

  Güney Afrika Dışişleri Bakanı, ekonomik açıdan uyumlu bir ülke grubu olan BRICS’in, ABD dolarından bağımsız yeni bir küresel para birimi oluşturma olasılığını değerlendireceğini belirtti.

  ABD Dolarındaki tehlike devam ediyor

  Bloomberg’in bildirdiğine göre, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan bu ülkeler topluluğu, ortak bir para biriminin “uygulanabilirliğini değerlendirmeye” hazırlanıyor.

  Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Naledi Pandor, BRICS üyelerinin ve gruba katılmayı düşünen diğer ülkelerin, birbirleriyle işlem yaparken ABD dolarına olan bağımlılıklarını sorguladıklarını ifade etti.

  “neden kendi para birimlerimizle ticaret yapmıyoruz diye soruyorlar? Neden dolar bazında işlem yapmayı tercih ediyoruz?

  Güney Afrika’nın kendi uluslararası ticaret para birimi bulunmaktadır. Ancak, dolar cinsinden önemli miktarda borcumuz olduğu için, bu konuyu sorumlu bir şekilde ele almalıyız”

  ABD Dolari

  Bakan Pandor, yeni bir para biriminin avantajlarının ve dezavantajlarının kapsamlı ve özenli bir şekilde incelenmesi gerektiğini vurguladı.

  “BRICS liderlerinin konuşmalarına müdahale etmek istemem. Bu, üzerinde düşünmemiz ve detaylı bir şekilde değerlendirmemiz gereken bir mesele.

  Her zaman bu fikrin başarılı olacağını varsaymamalıyız, çünkü ekonomi karmaşıktır ve tüm ülkelerin durumunu, özellikle düşük büyümeyle krizlerden çıkanları göz önünde bulundurmalıyız.”

  Güney Afrika’nın yeni para birimi konusundaki yaklaşımı, Rusya’nınkine göre daha temkinli olabilir.

  Rusya Devlet Duması Mali Piyasa Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, yeni bir para birimi hakkındaki görüşmelerin “başlangıç aşamasında” olduğunu ve para biriminin bu yıl gibi erken bir sürede kullanıma sunulabileceğini söyledi.

  On ikiyi aşkın ülkenin BRICS’e katılmakla ilgilendiği ifade ediliyor.

  Listede Suudi Arabistan, İran, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Mısır, Bahreyn, Endonezya, Doğu Afrika’dan iki ve Batı Afrika’dan bir isimsiz ülke bulunuyor.

  Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

  Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve Twitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

  Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

  Bültenimize katılın

  byHodl'dan haberleri okumayı gerçekten keyifli hale getiren günlük e-postayı alın. Ücretsiz olarak haberdar olmak için posta listemize katılın.

  Son İçerikler

  Reklamspot_img

  Ayrıca beğenebilirsiniz...