DAHA FAZLA

  Bitcoin Analiz: Devam Eden Rallinin Arkasında Ne Var?

  Bitcoin’in değerindeki yükseliş rallisi, haftalık bazda %13,27’lik bir artışla tamamlandı. BTC’nin spot piyasa aktivitesi, ABD piyasasında önde gelen borsa Coinbase tarafından desteklendi. Bitcoin, kurumsal ilginin de etkisiyle kripto para birimlerine yönelik güçlü bir talep gördü ve geçtiğimiz hafta kısa bir süre için yıllık en yüksek seviye olan 31.000 $ seviyesine ulaştı. Bu yükseliş rallisi, TradFi devi BlackRock’un spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) başvurusunun da etkisiyle tetiklendi ve CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin’in değerinde haftalık bazda %13,27’lik bir artış gerçekleşti.

  Vadeli İşlem Piyasası Ralliyi Güçlendiriyor mu?

  Kaiko, kripto piyasası veri sağlayıcısına göre, ralli özellikle türev piyasalarından ivme kazanıyordu. Son zamanlarda, BTC vadeli işlem sözleşmelerinde kilitlenen dolar değeri olan Açık Faiz (OI), yıllık zirveye ulaştı ve BTC cinsinden OI, Ocak 2023’ten bu yana en yüksek seviyesini gördü.

  Fiyat artışıyla birlikte OI’deki artış, BTC piyasasına daha fazla sermaye akışı olduğunu ve spekülatif ilgiyi artırdığını gösterdi. Ayrıca, fiyatların yükselmesiyle birlikte fiyatların düşeceğini tahmin eden birçok kısa pozisyon tüccarı, kayıplarını sınırlamak için pozisyonlarını kapattı. Bu da BTC’nin fiyatını daha da yükseltti.

  Bitcoin

  Coinglass verilerine göre, geçtiğimiz hafta kısa pozisyonlardaki artış, kısa vadeli işlemlerin tasfiyesinde de görüldü. Şu anda yazarken, son 24 saat içinde 3 milyon doları aşan kısa vadeli işlemler tasfiye edildi.

  Bitcoin

  ABD, Spot Piyasa Faaliyetini Yönlendiriyor

  Kaiko, Türev piyasasına olan büyük ilgiye rağmen, BTC’nin son rallisine olan etkisini göz ardı etti. Bunun sebebi, BTC’nin spot/vadeli işlem hacim oranının son üç ay boyunca önemli bir değişiklik göstermeden sabit kalmasıydı.

  Bitcoin

  Kaiko, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) iki büyük kripto şirketiyle ilgili dava açmasından bu yana Binance’in Coinbase’a göre spot BTC hacmi oranının keskin bir şekilde düştüğünü ifade etti. Bu da Coinbase’in BTC hacimlerinin Binance’inkinden daha hızlı büyüdüğü anlamına geliyordu. Coinbase, özellikle Amerika pazarında daha yaygın olarak kullanıldığı için, spot ticaret faaliyetlerinin ABD tarafından yönlendirildiği sonucuna varılabiliyor.

  Piyasa duyarlılığı önemli ölçüde “tarafsız”dan “hırslı”ya kaydığı için, büyük kurumsal oyuncuların ilgisi BTC’nin boğa piyasasında güçlü bir yükseliş beklentisini artırdı. Şu anda yazdığım sırada, BTC 30.379,55 dolar seviyesinden işlem görüyordu.

  Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

  Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve Twitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

  Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

  Bültenimize katılın

  byHodl'dan haberleri okumayı gerçekten keyifli hale getiren günlük e-postayı alın. Ücretsiz olarak haberdar olmak için posta listemize katılın.

  Son İçerikler

  Reklamspot_img

  Ayrıca beğenebilirsiniz...