DAHA FAZLA

  Arjantin’de Bitcoin (BTC) Sözleşmelerde Resmi Ödeme Aracı Olarak Kabul Edildi

  Arjantin Dışişleri Bakanı, ülkede bağlayıcı sözleşmelerde Bitcoin‘in resmi ödeme aracı olarak kullanılmasına yeşil ışık yaktı.

  Dışişleri Bakanı Diana Mondino, 21 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Arjantin’de sözleşmelerin Bitcoin ile yapılmasının mümkün olduğunu belirtti, bu gelişme ülke içinde büyük bir adım olarak değerlendirildi.

  Arjantin’de Bitcoin, Yasal Ödeme Yöntemi Olarak Kabul Gördü

  Arjantin’de Bitcoin’in yasal ödeme yöntemi olarak kabul edilmesi süreci, 19 Kasım’da kripto para dostu Javier Milei’nin başkan seçilmesiyle ivme kazandı.

  20 Aralık’ta yayınlanan “Arjantin Ekonomisinin Yeniden İnşası için Temeller” kararnamesinde Bitcoin’e doğrudan atıf yapılmadı. Ancak Dışişleri Bakanı Mondino’nun açıklamalarına göre, kararname yasal olarak tanınmayan para birimlerini kapsıyor.

  arjantin kripto para.jpg

  Mondino, sadece Bitcoin değil, aynı zamanda inek veya litrelik süt gibi diğer varlıkların da bağlayıcı sözleşmelerde ödeme yöntemi olarak kullanılabileceğini belirtti. JAN3 CEO’su Samson Mow, her ülkenin Bitcoin’i yasal ödeme yöntemi olarak kabul etme yolunda kendine özgü bir stratejisi olacağını vurguladı.

  12 Aralık’ta Arjantin pesosu, ABD doları karşısında %50 oranında devalüe edildi. Arjantin, uzun süredir hiperenflasyonla mücadele ediyor ve şu anda yıllık enflasyon oranı %161 seviyesinde. Bu durum, Bitcoin’in Arjantin pesosu karşısında sürekli rekorlar kırmasına neden oluyor.

  Şu an Arjantin’de 1 BTC, 35 milyon Arjantin pesosu değerinde. CoinGecko verilerine göre, 12 Aralık’taki devalüasyondan sonra Bitcoin’in fiyatı Arjantin’de iki kat arttı ve rekor seviyelerde seyrediyor.

  Bu gelişmeler, 2024 yılında Arjantin’in El Salvador gibi Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul edebileceği yönündeki spekülasyonları güçlendiriyor. Arjantin Devlet Başkanı Milei, Bitcoin konusunda pozitif açıklamalarda bulunarak bu iddiaları destekliyor.

  El Salvador’da Bitcoin Yasası Onaylandı

  El Salvador’da Bitcoin yatırımcılarına vatandaşlık verilmesine olanak tanıyan bir yasa yakın zamanda kabul edildi. 21 Aralık’ta Reuters’ta yayınlanan habere göre, El Salvador Kongresi, ülkenin kalkınma programlarına Bitcoin bağışı yapan yabancılara vatandaşlık verilmesini öngören bir göç yasasını onayladı.

  Henüz bu yasada belirlenmiş bir minimum yatırım şartı bulunmuyor, ancak ilerleyen dönemlerde bu şartın açıklanması bekleniyor.

  Son verilere göre, El Salvador’un Bitcoin rezervleri, gerçekleşmemiş kârlarla birlikte 122 milyon dolar seviyesinde.

  Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

  Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

  Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

  Bültenimize katılın

  byHodl'dan haberleri okumayı gerçekten keyifli hale getiren günlük e-postayı alın. Ücretsiz olarak haberdar olmak için posta listemize katılın.

  Son İçerikler

  Reklamspot_img

  Ayrıca beğenebilirsiniz...