DAHA FAZLA

  ABD’li Milletvekili, FED’in Kongre Kararı Hakkında Konuştu!

  ABD’deki bir Temsilciler Meclisi üyesi, Federal Hükümet’in, Kongre’nin onayı alınmadan bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) çıkarılmasını yasaklayan iki partili bir yasa teklif etmekte.

  FED’den yasa teklifi

  Jake Auchincloss (D-MA) isimli Temsilci, House Floor’da yaptığı son konuşmada, CBDC’lerin tartışmalı bir konu olduğunu ve halkın gözünde hesap verilebilir olanların bu konuyu uygun şekilde denetlemesi gerektiğini, bu yüzden herhangi bir CBDC’nin piyasaya sürülmesinden önce Kongre’nin onayının alınması gerektiğini vurguladı.

  Auchincloss şu ifadeleri kullandı:

  “ABD dolarının dünya üzerindeki rezerv para birimi olması ve ABD CBDC’nin yerel ekonomi ve para politikalarına etkileri uzmanlar tarafından yoğun bir şekilde tartışılmakta. Ancak tartışmasız olması gereken nokta, Federal Rezerv, Hazine ve diğer yürütme organlarının, Kongre’nin açık onayı olmadan bir CBDC çıkaramayacağıdır.”

  fed

  Auchincloss, Federal yetkililerin daha önce bir CBDC çıkarılmasının Kongre’nin onayını gerektireceğini belirttiklerini kabul ederken, buna rağmen bir yasa gerekliliğinin altını çizdi ve bu nedenle Darphane Yasası’nı önerdi.

  “Federal Rezerv, bir CBDC çıkarılmasının Kongre’nin iznini gerektireceğini anlamış olabilir, fakat bazı yorumcular, bir yasanın gerekli olmayabileceğini iddia ediyorlar. Ancak bu yanlış bir iddia. Anayasayı oluşturanlar, sağlam ve dengeli bir ulusal para biriminin önemini çok iyi biliyorlardı ve bu nedenle para basma ve değerini düzenleme yetkisini yalnızca Kongre’ye verdiler.

  Kongre, bu yetkiyi yitirmemeli, bu yüzden Darphane Yasası’nı teklif ediyorum. Bu yasa, Federal Rezerv ve Hazine Bakanlığı’nın Kongre’nin iznini almadan bir CBDC çıkarmasını açıkça yasaklamaktadır.”

  Tasarının eş yazarı olan Temsilci French Hill (R-AR), “Anayasa’ya göre, bir CBDC çıkarma yetkisi, seçilmemiş bürokratlara değil, Kongre’ye ve Amerikan halkına aittir.” dedi.

  Hill, seçmenlerinin bir CBDC’nin mali özgürlüklerini sınırlandırabileceği ve devlet denetimine araç olabileceği yönündeki kaygılarını dile getirdi.

  “Çoğu zaman, Arkansas’ın merkezinden olan seçmenlerim, ofisime dijital varlıklarla ilgili sorunlarla geldiklerinde, Merkez Bankası’nın dijital bir para birimi kullanarak Uncle Sam’in paralarını ne kadar ve nerede harcadıklarını takip edeceğinden endişe duyduklarını ifade ediyorlar ve nihayetinde bankacılık ve ödeme sistemini kullanmalarını engellerler.”

  Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

  Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve Twitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

  Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

  Bültenimize katılın

  byHodl'dan haberleri okumayı gerçekten keyifli hale getiren günlük e-postayı alın. Ücretsiz olarak haberdar olmak için posta listemize katılın.

  Son İçerikler

  Reklamspot_img

  Ayrıca beğenebilirsiniz...