DAHA FAZLA

  SEC, Kripto Borsası Kraken’a Karşı Hukuki Harekete Geçti: İşin Arkasındaki Gerçekler

  Kripto para piyasasında 20 Kasım Pazartesi gecesi, ABD’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Kraken kripto para borsasına dava açtığı haberiyle hareketlilik yaşandı. SEC, Kraken’i kayıtsız menkul kıymet token’leri sunmak ve müşteri ile borsa varlıklarını karıştırmakla itham ediyor. Bu bağlamda, SEC Pazartesi günü Kraken aleyhine 90 sayfalık bir dava açarak, büyük kripto para borsalarına yönelik davalarına bir yenisini ekledi.

  SEC, Kraken’i kendi tanımına göre menkul kıymet kabul ettiği kripto para birimlerini listelemek ve müşteri ile borsa varlıklarını karıştırmakla suçluyor.

  sec

  SEC Yeniden Harekete Geçti

  SEC, yaptığı basın açıklamasında, Kraken’in 2018’den beri ABD’de kayıtsız menkul kıymet borsası işlettiğini öne sürdü. SEC, Kraken’in kripto varlık menkul kıymetlerinin alım satımını yasa dışı bir şekilde kolaylaştırarak önemli karlar elde ettiğini iddia etti.

  SEC, bu yılın başlarında Binance ve Coinbase’e benzer suçlamalarda bulundu. Haziran ayında her iki borsaya da dava açan SEC, ALGO, ATOM, COTI, MANA, MATIC ve OMG gibi yeni token’leri menkul kıymet olarak sınıflandırdı.

  SEC İcra Direktörü Gurbir S. Grewal, konu hakkında şunları söyledi:

  “Kraken’in yatırımcı korumasını gözetmeyip yasa dışı kar peşinde koşması, bu alanda sıkça karşılaştığımız bir durum. Bugün Kraken’i bu suistimalden dolayı sorumlu tutuyoruz ve diğerlerine uyum sağlamaları için mesaj veriyoruz.”

  Binance ve Coinbase, savunmalarında SEC’i menkul kıymet yasalarını aşırı geniş yorumlamakla suçladı ve menkul kıymet listeleme suçlamalarını reddetti. Binance, kripto para birimlerini portakallar veya ticaret kartlarına benzeterek, bunların yatırım sözleşmesi teklifi olmadığını savundu.

  Müşteri Fonlarının Kraken Varlıklarıyla Karıştırılması

  Kraken, müşteri fonlarını yanlış yöneterek bazı operasyonel harcamaları karşılamak için müşteri hesaplarını kullandı. SEC’e göre, Kraken’in iç denetçisi şirketin zayıf muhasebe uygulamalarının müşteri varlıkları için “önemli risk” oluşturduğunu belirtti. Kraken’in iç denetçisi, 31 Aralık 2021 itibarıyla şirketin 33,6 milyon dolar değerinde müşteri parasını tuttuğunu tespit etti.

  Kraken’in zayıf muhasebe uygulamaları, 2020 ve 2021’de yapılan, ancak 2023’te fark edilen bazı hatalara yol açtı.

  Bu yılın Şubat ayında Kraken, SEC’in kayıt dışı menkul kıymet olarak gördüğü bir ürünle ilgili stake hizmetleri sunduğu için SEC’e 30 milyon dolar ceza ödedi.

  Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

  Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

  Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

  Bültenimize katılın

  byHodl'dan haberleri okumayı gerçekten keyifli hale getiren günlük e-postayı alın. Ücretsiz olarak haberdar olmak için posta listemize katılın.

  Son İçerikler

  Reklamspot_img

  Ayrıca beğenebilirsiniz...