DAHA FAZLA

  Gürcistan’ın Merkez Bankası Ripple ile Stratejik Ortaklığa İmza Attı

  Gürcistan Merkez Bankası (NBG), dijital para birimi girişimi olan Dijital Lari (GEL) için Ripple ile stratejik bir iş birliği başlattığını ilan etti. Ripple, bu projenin yürütülmesinde asıl teknoloji sağlayıcısı olarak görev alacak.

  Ripple ayrıca Bhutan, Palau, Karadağ, Kolombiya ve Hong Kong’da devlet tarafından desteklenen beş dijital para pilot projesinde de etkin bir rol oynuyor.

  Bu iş birlikleri, devletlerin dijital para birimi inisiyatiflerinde blockchain teknolojisinin kullanılmasının yaygınlaşmasında kritik bir yere sahip.

  ripple

  Ripple ve Gürcistan İş Birliği

  Gürcistan Merkez Bankası, Dijital Lari’nin pilot uygulaması için ana teknoloji partnerini seçmek üzere dokuz farklı adayı inceledi. Teknik kapasitesi ve alanında uzman personeli ile Ripple, bu görev için tercih edildi. Gürcistan Merkez Bankası’ndan yetkili Natia Turnava, Ripple’ı resmi teknoloji partneri olarak seçmenin heyecanını dile getirdi:

  “Tüm adayları detaylı bir incelemeden geçirdikten sonra, Ripple’ı Dijital Lari pilot projemiz için ana teknoloji partneri olarak atamaktan memnuniyet duyuyoruz.”

  Ripple’ın Merkez Bankası İş Birlikleri ve CBDC bölümü başkan yardımcısı James Wallis de iş birliği hakkında pozitif açıklamalarda bulundu. Wallis, Gürcistan Merkez Bankası’nın ekonomiyi dijitalleştirmek adına blockchain teknolojisine yönelmesini yenilikçi bir adım olarak nitelendirdi.

  Ripple’ın CBDC Çözümleri

  Ripple, merkez bankaları, finansal kurumlar ve hükümetler için kapsamlı bir blockchain temelli çözüm sağlayan Ripple CBDC Platformu adında özel bir bölüme sahip. Bu platform, XRP Ledger (XRPL) altyapısını temel alarak merkez bankalarının ve diğer finans kuruluşlarının kendi dijital para birimlerini sorunsuzca piyasaya sürmelerini ve yönetmelerini kolaylaştırıyor.

  Gürcistan Merkez Bankası (NBG), Ripple’ın Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) konusundaki tecrübelerini öne çıkararak, şirketin dijital altyapıdan akıllı sözleşmelere, tokenizasyondan gerçek dünya pilot projelerine kadar geniş bir deneyim yelpazesine sahip olduğunu belirtti.

  Ripple, Gürcistan Merkez Bankası (NBG) ile olan iş birliğine ek olarak, Bhutan, Palau, Karadağ, Kolombiya ve Hong Kong’da hükümetler ve merkez bankaları tarafından hayata geçirilen beş farklı projede yer almakta. Bunun yanı sıra Ripple, dünya genelinde 20’den fazla ülke ile bu alandaki iş birlikleri üzerine görüşmeler yürütmektedir.

  Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

  Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve X hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

  Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

  Stay in the Loop

  Get the daily email from CryptoNews that makes reading the news actually enjoyable. Join our mailing list to stay in the loop to stay informed, for free.

  Latest stories

  - Advertisement - spot_img

  You might also like...