DAHA FAZLA

  Ekonomist Peter St Onge: “Kusursuz Fırtına” ABD Mali Sistemini Ezebilir!

  Ekonomi uzmanı Peter St Onge’a göre, zayıflamakta olan ticari gayrimenkul sektörü, ABD finansal sistemi için bir uyarı işareti olabilir.

  ABD’de Mali Kriz Devam Ediyor

  Analist, ABD’nin büyük şehirlerindeki büyümenin yavaşladığını ve bunun potansiyel olarak bölgesel bankalara borç veren ve kaldıraçlı gayrimenkul şirketlerini etkileyebileceğini belirtti.

  St Onge, ABD bankalarının, birinci sınıf kentsel gayrimenkul talebinin azalması durumunda Amerikan şehirlerinin düşüşüne katlanmak zorunda kalacağını ifade etti.

  “Federal Rezerv’in faiz artırımları nedeniyle, para artık bedava olmadığı için kötü yönetilen şirketler ve gayrimenkul projelerinde büyük bir çöküş yaşanıyor. Aslında, en iyi şirketlere sunulan faiz oranı şu anda %8,25 seviyesinde. Bu, son 15 yılın çoğunda %3,25’ten yükseldi. Fakat ucuz paraya alışmış bir ekonomimiz var ve o ucuz para dönemi sona erdi.

  Bunlara ek olarak, Amerika’nın birçok şehri – yani Amerikalıların %85’i şehirlerde veya banliyölerde yaşıyor – suç, yaşam kalitesi ve düzenleme ve vergi baskısı nedeniyle o kadar kötü durumda ki, şirketler ya şehirlerden kaçıyor ya da işletmelerini tamamen kapatıyorlar. Tüm bunlar yaşanırken, COVID sonrası uzaktan çalışma sayesinde milyonlarca çalışanın artık bu zorlu şehirlerde yaşamak zorunda kalmadığı için onlar da kaçıyor.”

  ABD'de Mali Kriz Devam Ediyor

  Analist, sorunun gerçek boyutunun henüz tam olarak anlaşılmadığına dikkat çekiyor. St Onge’a göre, düşen devlet tahvilleri, yükselen faiz oranları ve bölgesel bankalarda bekleyen büyük miktarda kötü kredinin bir araya gelmesi, büyük ekonomik sarsıntılara yol açabilecek bir fırtına yaratabilir.

  “Ticari gayrimenkul için mükemmel bir fırtına oluşuyor ve durum daha da kötüleşiyor. Bu fırtınaların henüz etkilerini göstermediğini belirtmiştim. Şu ana kadar, devlet tahvilleri bankaları tek tek etkileyerek varlıklarını %2 veya %2,5 öderken borçlarını %5’e yaklaştırıyor.

  Ancak gerçekte, bölgesel banka kredilerinin yaklaşık %43’ü ticari gayrimenkulde bulunuyor. %40’ı ofis alanlarında olup, yerel bölgelerdeki bilgi birikimleri nedeniyle bu alanda uzmanlaşıyorlar. Dolayısıyla, her iki durum da doğrudan etkileniyor.

  Bir araya geldiğinde, balonun büyüklüğü göz önüne alındığında, daha yüksek oranların işletmeleri batırarak, kira ödemelerini durdurarak ve gayrimenkul tüketici temerrütlerinden kaynaklanan ek stresle iflas ettirerek tüm finansal sisteme yayılması ve bölgesel bankalar için bir felaket yaratması muhtemeldir.”

  Kripto Para Borsası Binance’de hesap açmak için tıklayın!

  Tüm gelişmeleri anlık almak ister misiniz? >>> Hemen TelegramInstagram ve Twitter hesaplarımızı takip ederek bildirimleri açın, gelişmelerden ilk siz haberdar olun!

  Not: Bu sitede yazılan makale içerikleri tamamen yorum ve analize dayalıdır. Hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir.

  Bültenimize katılın

  byHodl'dan haberleri okumayı gerçekten keyifli hale getiren günlük e-postayı alın. Ücretsiz olarak haberdar olmak için posta listemize katılın.

  Son İçerikler

  Reklamspot_img

  Ayrıca beğenebilirsiniz...